Warmińsko-Mazurskie: przesiewowe badania wad postawy dla 4,5 tys. dzieci
Szpital rehabilitacyjny dla dzieci w Ameryce k. Olsztynka do przyszłego roku zbada przesiewowo 4,5 tys. dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Te z wadami postawy trafią na turnus rehabilitacyjny w nowym, budowanym właśnie pawilonie.

- Badania te prowadzimy za pieniądze unijne pozyskane w ramach programu transgranicznego. Mamy partnera w obwodzie kaliningradzkim - podobny do naszego szpital w Prawdińsku. Po rosyjskiej stronie granicy także prowadzone są badania przesiewowe dzieci - powiedział Lewandowski.
Do przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku wykrywania wad postawy (m.in. skoliozy) szpital wyposażył bus w komputerowy sprzęt.
- Załoga busa to dwóch lekarzy z Rosji oraz polskie pielęgniarki i fizjoterapeuci. Badają dzieci po obu stronach granicy, sprzęt jest przenośny, więc najczęściej badania odbywają się w szkole - wyjaśnił Lewandowski.
Dodał, że jeszcze za wcześnie, by mówić, jak wiele dzieci ma wady postawy i jak wiele z nich potrzebuje rehabilitacji. Dzieci, które w wyniku badań przesiewowych trafią na turnus do szpitala rehabilitacyjnego w Ameryce, będą mieszkały w nowym, budowanym właśnie, dwupiętrowym pawilonie rehabilitacyjnym.
- Będzie w nim 18 pokoi z łazienkami, sale do ćwiczeń, gabinety lekarskie. Z unijnych pieniędzy nie tylko zbudujemy ten pawilon, ale także go wyposażymy - powiedział dyrektor szpitala w Ameryce i dodał, że koszt budowy i wyposażenia pawilonu to milion euro.
W sumie cały projekt polsko-rosyjski jest wart 3,1 mln euro, z czego 2 mln euro wyda strona polska, a milion euro - rosyjska. Projekt badań przesiewowych, jakie szpital w Ameryce prowadzi z partnerem z Rosji, jest w sumie szóstym wspólnym projektem obu placówek.
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce k. Olsztynka jest jednym z największych tego typu szpitali w Polsce - ma 200 łóżek, a kolejnych 65 pacjentów leczonych jest tu w systemie pobytu dziennego. Rocznie w tej placówce leczy się ok. 6 tys. dzieci, z czego 4 tys. to pacjenci wymagający rehabilitacji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)