Warmińsko-Mazurskie: otwarto ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2021 13:59

Przy Szpitalu Powiatowym w Biskupcu otwarty został Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. - To odpowiedź na palący problem trudnego dostępu do specjalistów zajmujących się leczeniem młodych pacjentów - poinformował rzecznik starostwa powiatowego w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurskie: otwarto ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opieką Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży mogą być objęte dzieci i młodzież podlegająca obowiązkowi szkolnemu, jednak nie później niż do ukończenia 21. roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. Zgłoszenie nie wymaga skierowania, a świadczenia są bezpłatne - refundowane przez NFZ. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu 89 71563 06.

- Opieka psychologiczna to w naszym regionie ogromna biała plama. Nasz szpital od lat oferuje swoje usługi w tym zakresie osobom dorosłym, ale zależało nam na tym, by zakres usług rozszerzyć także na młodego pacjenta. Na tę chwilę na terenie powiatu olsztyńskiego placówka utworzona w naszym szpitalu jest pierwszą i jedyną, a także jedną z niewielu w województwie warmińsko-mazurskim. Świadczenia są całkowicie bezpłatne dla pacjenta. To usługi świadczone na tzw. pierwszym poziomie referencyjnym, który w Polsce do tej pory nie istniał" - powiedziała cytowana w komunikacie starostwa powiatowego w Olsztynie dyrektor szpitala w Biskupcu Marta Maciejewska.

Ośrodek oferuje wsparcie specjalistów: psychologa, psychoterapeuty i terapeutów środowiskowych, którzy w razie potrzeby mogą odwiedzić pacjenta w domu, ale też wspomagają go socjalnie, na przykład pomagając umówić się z lekarzem. Zgodnie z ideą leczenie ma być możliwie szerokie.

- Problemy psychologiczne u młodych pacjentów różnią się od tych u dorosłych. Rzadko dotyczą tylko jego samego, zwykle chory jest cały system, coś się dzieje w rodzinie, szkole. Terapii zostają więc poddani dziecko lub nastolatek, ale często także rodzice. Leczenie jest więc kompleksowe, tak by młodemu człowiekowi w trudnym okresie dojrzewania udało się wyjść ze "ślepej uliczki", pokonać lęki, poprawić koncentrację, podnieść poczucie własnej wartości. A rodzicom pomagamy być "wystarczająco dobrymi", by przygotować dziecko do wejścia w dorosły świat - zaznaczył kierujący Ośrodkiem specjalista psychiatrii dr Tomasz Żyśko.

Specjaliści oferują pomoc w rozwiązaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych przede wszystkim poprzez terapię. - Jest ona rozwiązaniem pierwszoplanowym i najbardziej skutecznym w tym okresie. Dzięki metodzie pracy poprzez słowo i słuchanie leczymy przyczynę problemów, a nie same skutki, jak w przypadku leków - dodał dr T. Żyśko.

Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze