Warmińsko-Mazurskie: kontrola szkolnych łazienek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 19:02

Ponad 70 placówek oświatowych na Warmii i Mazurach nie zapewnia uczniom dostępu do ciepłej wody w łazienkach, mimo obowiązujących od początku roku szkolnego przepisów o wyższych standardach higienicznych - poinformował w środę (15 lutego) olsztyński Sanepid.

Zdaniem Jacka Szydłowskiego z działu higieny dzieci i młodzieży olsztyńskiego Sanepidu, ciepła woda w szkołach przestała być traktowana jak luksus. Świadczą o tym wyniki ostatnich kontroli, znacznie lepsze od poprzednich, prowadzonych jesienią ubiegłego roku.

- Od wejścia w życie nowych przepisów wiele szkół przystosowało się spełnienia standardów higienicznych, a liczba placówek pozbawionych ciepłej wody zmniejszyła się o połowę - powiedział Szydłowski.

Wobec szkół, w których kontrole wykazały nieprawidłowości, stacje sanitarno-epidemiologiczne wydały decyzje administracyjne nakazujące usunięcie usterek do końca tegorocznych wakacji. Inspektorzy liczą, że zmobilizuje to gminy do sfinansowania inwestycji niezbędnych do poprawy higieny.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, każda polska szkoła musi zapewnić uczniom ciepłą wodę, mydło i papierowe ręczniki lub suszarki do rąk. Takie standardy wprowadzono ze względu na narażenie tej grupy wiekowej na choroby zakaźne, w tym zapalenie wątroby typu A, biegunki wirusowe, grypę sezonową i bakteryjne zapalenia jelit.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum