Warmińsko-Mazurskie: karetki wodne wypłynęły na jeziora

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2011 17:17

Pięć wodnych karetek pogotowia pełni od środy (1 czerwca) całodobowe dyżury na mazurskich jeziorach. Ratownicy stacjonujący w Rynie, Giżycku, Sztynorcie, Wierzbie i Iławie mają docierać do ofiar wypadków na wodzie w ciągu 15 minut od wezwania.

Warmińsko-Mazurskie: karetki wodne wypłynęły na jeziora
Jak poinformowała rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie Aleksandra Kuczko, od czerwca do końca września na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz na Jezioraku pełni dyżury pięć wodnych karetek. W skład załóg czterech z nich wchodzi stermotorzysta z uprawnieniami ratownika wodnego i dwóch ratowników medycznych. Specjalistyczna karetka wodna ze Sztynortu ma zespół powiększony o lekarza.

Na pokładzie wodnych karetek znajduje się taki sam sprzęt medyczny jak w "lądowych" ambulansach - defibrylatory, respiratory, butle z tlenem, pompy infuzyjne i zestawy niezbędnych leków. Ofiary wypadków i pacjenci wymagający pilnej pomocy będą przekazywani na brzegu załogom tradycyjnych karetek, które odwiozą ich do szpitala. Na Mazury może też zostać wysłany jeden z Eurocopterów LPR stacjonujących w Olsztynie, Suwałkach i Białymstoku.

Ratunkowe motorówki przed tegorocznym sezonem turystycznym zostały wyposażone w większe nadbudówki, dzięki którym nosze z pacjentem znajdą się wewnątrz kabiny, a nie - jak dotychczas - pod gołym niebem.

Zdaniem Jarosława Sroki z Mazurskiego WOPR rozmieszczenie wodnych karetek na Szlaku Wielkich Jezior gwarantuje, że pomoc na wodzie zostanie udzielona w czasie krótszym niż 15 minut od wezwania. Tylko w ubiegłym roku mazurscy ratownicy ratowali na wodzie blisko 500 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum