Warmińsko-Mazurskie: apel o wsparcie dla aktywnych ginekologów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2009 08:52

Województwo przoduje pod względem liczby kobiet, które wykonały badania cytologiczne, ale gdy NFZ obetnie kontrakty, sytuacja może się zmienić.

Warmińsko-Mazurskie: apel o wsparcie dla aktywnych ginekologów

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2009 r. w warmińsko-mazurskim badania cytologiczne wykonało 31,35 proc. kobiet w wieku 25-59 lat. Najwyższy wskaźnik w regionie odnotowano w powiecie węgorzewskim, gdzie w latach 2007-2009 przebadało się 48,5 proc. kobiet.

W opinii Beaty Ostrzyckiej, szefowej Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego na Warmii i Mazurach, to zasługa Tomasza Ofmana, ginekologa z Węgorzewa, który wykonuje cytologię wszystkim pacjentkom w wieku 25-59 lat i namiawia je, by zachęcały do tego swoje krewne i znajome.

Tymczasem NFZ obniżył przyszłoroczne kontrakty o 10 proc. Jak wyjaśnia Gazeta, ginekolodzy podpisują najczęściej umowy na 800-2000 pkt miesięcznie, a każdy punkt jest przeliczany na złotówki. Przeprowadzanie badań profilaktycznych kosztuje ginekologów 7 punktów. Z programu profilaktycznego dostają trzy punkty na wykonanie badania w laboratorium, a za każde pobranie próbki oddają cztery punkty ze swojej umowy z NFZ.

W 2009 r. ginekolog z Węgorzewa mógł wykonać 50-70 cytologii miesięcznie. W kontrakcie na 2010 rok pieniędzy starczy na 23.

Beata Ostrzycka deklaruje, że zwróci się do regionalnego NFZ, by nie obniżał kontraktów ginekologom aktywnie uczestniczącym w programie profilaktycznym. Szefowa WOK martwi się też o losy wysyłki zaproszeń na badania w 2010 r., gdyż brakuje pieniędzy na etaty dla osób, które miałyby się tym zajmować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum