Warmińsko-Mazurskie: Nefrotest zawita do Ostródy

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2011 16:45

W ramach akcji profilaktycznej Nefrotest 7 sierpnia w Ostródzie będzie można wykonać bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek.

Warmińsko-Mazurskie: Nefrotest zawita do Ostródy

Badania profilaktyczne pod kątem chorób nerek w ramach akcji „Nefrotest” wykonało już ponad 2600 osób z Świebodzina, Zgierza i Wodzisławia Śląskiego. W najbliższą niedzielę (7 sierpnia) będą mogli je zrobić mieszkańcy Ostródy i turyści przebywający tam na wakacjach. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Będzie mogło je wykonać 400 osób.

Spośród przebadanych dotąd w ramach kampanii, wyniki 8-10 proc. pacjentów były niezgodne z normami i świadczyły o rozwijającej się chorobie nerek. Chorzy zostali skierowani do dalszej diagnostyki.

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach akcji „Neforotest” potwierdzają się szacunki. Około 10 proc. populacji ma chore nerki, a większość osob nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Badania profilaktyczne są najprostszym i najskuteczniejszym obecnie sposobem na wykrycie nieprawidłowości w pracy nerek. Większość chorób nerek przebiega przez długi czas bezobjawowo.

- W ramach kampanii uświadamiamy społeczeństwu, że nerki nie bolą, a dolegliwości pojawiają się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego celowym jest raz w roku wykonywanie oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi z eGFR - mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszającego publiczne i niepubliczne stacje dializ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum