Warmia i Mazury: lekarze zawyżali statystki zachorowań

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2009 11:03

Lekarze na Warmii i Mazurach zawyżali statystyki cierpiących choroby układu krążenia i cukrzycę, żeby więcej zarobić.

Warmia i Mazury: lekarze zawyżali statystki zachorowań

Za leczenie pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia albo cukrzycę lekarze trzy razy wyższą stawkę niż za innych chorych. NFZ tę zasadę rozliczania świadczeń w przychodniach wprowadził od początku 2009 roku. Opieka nad przewlekle chorymi wymaga bardziej szczegółowych badań. Chodzi między innymi o kontrolowanie ciśnienia krwi czy też poziomu cukru – informuje Gazeta Współczesna.

Nowe stawki okazały się kuszące dla wielu lekarzy. Gdy chorzy przychodzili tylko po poradę albo leki, to lekarze wpisywali droższą procedurę. Fundusz od początku wprowadzenia nowego systemu finansowania monitorował liczbę pacjentów. Niepokojące sygnały konsultanci zauważyli w połowie roku.

– Wtedy liczba pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia przekroczyła 205 tysięcy. To był bardzo wysoki wskaźnik, świadczący wręcz o epidemii – przyznaje Magdalena Mil, rzecznik olsztyńskiego oddziału NFZ.

Rozpoczęły się kontrole w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej. Najpierw sprawdzono 16 największych placówek w regionie. Specjaliści przeanalizowali także przebieg leczenia tego typu schorzeń.

– Wyższa stawka była naliczana nawet wtedy, gdy pacjenci cukrzycowi i krążeniowi zgłaszali się po recepty. Najczęściej lekarze wypisywali je zaocznie, bez przeprowadzania wywiadu i szczegółowych badań – dodaje rzecznik Funduszu.

Jak pokazała kontrola, lekarze na Warmii i Mazurach zawyżyli liczbę chorych o 65 tysięcy. W sumie olsztyński oddział Funduszu z tego powodu mógł tracić nawet milion złotych, bo pieniądze – zamiast na badania pacjentów – trafiały do kieszeni lekarzy.

Nie wiadomo jeszcze, czy zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje wobec lekarzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum