Wariant indyjski koronawirusa coraz bardziej niepokoi naukowców

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia09 maja 2021 14:26

Niestety, wariant indyjski koronawirusa został właśnie zaliczony do wariantów niepokojących - napisał w mediach społecznościowych lek. Bartosz Fiałek.

Wariant indyjski koronawirusa coraz bardziej niepokoi naukowców
Wariant indyjski koronawirusa został właśnie zaliczony do wariantów niepokojących; FOT. Arch. RZ
  • W najnowszej publikacji Public Health England zmieniono kwalifikację wariantu indyjskiego (B.1.617), a szczególnie jednej z jego odmian (B.1.617.2), na wariant niepokojący
  • Na razie nie wiemy, czy ten wariant będzie również uciekał spod naturalnej i/lub sztucznej odpowiedzi immunologicznej - pisze lek. Bartosz Fiałek
  • Zaleca jednak podjęcie bardziej radykalnych wniosków, zalecając, m.in. poddanie obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie każdej osoby powracającej z zagranicy

Lek. Bartosz Fiałek, reumatolog i znany popularyzator wiedzy medycznej napisał w piątek (7 maja) na Twitterze: „Niestety, tzw. wariant indyjski został właśnie zaliczony do wariantów niepokojących”.

Podział wariantów koronawirusa

Lekarz przypomina też w wpisie „epidemiczny podział wariantów koronawirusa SARS-2”:

1. Vols (variants of interest), czyli warianty, którym musimy się przyglądać, jednak nie należy panikować, ponieważ nie znamy ich transmisji ani wpływu na odpowiedź immunologiczną.

2. VoCs (variants of concern), czyli warianty, którymi powinniśmy się niepokoić, gdyż charakteryzują się lepszym/szybszym rozprzestrzenianiem się i mogą wywoływać cięższy przebieg COVID-19, z większą śmiertelnością włącznie. Mogą również uciekać spod odpowiedzi immunologicznej (osłabiać powstającą po przechorowaniu COVID-19 i/lub poszczepienną odpowiedź odpornościową).

„Dotychczas tzw. wariant indyjski (B.1.617) zaliczany był do Vols. W najnowszej publikacji Public Health England zmieniono kwalifikację dla B.1.617, a szczególnie dla jednej z jego odmian/gałęzi - B.1.617.2, z wariantu zainteresowania (Vol) na wariant niepokojący (VoC)” - informuje Bartosz Fiałek.

Bardziej radykalne wnioski

Zaznacza, że „na tę chwilę nie wiemy, czy ten wariant będzie również uciekał spod naturalnej i/lub sztucznej odpowiedzi immunologicznej (czyli przestanie być wrażliwy na przeciwciała produkowane po przechorowaniu COVID-19/szczepieniu przeciw COVID-19)”.

„Na panikę jeszcze oczywiście zbyt wcześnie, jednak taka zmiana kwalifikacji B.1.617.2 zmusza nas do podjęcia bardziej radykalnych wniosków” - uważa lekarz i zaleca, między innymi:

  • Ściąganie maseczek na świeżym powietrzu w miejscach, w których nie kontaktujemy się z innymi
  • Poddanie obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie każdej osoby powracającej z zagranicy.
  • W trakcie tej kwarantanny powinno się wykonać 2 testy (RT-PCR) na obecność zakażenia SARS-CoV-2 (na lotnisku oraz w 7. dobie pobytu w Polsce).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum