Wariant Delta. Więcej zakażeń to większe ryzyko ciężkiego COVID-19. "Także u zaszczepionych"
Im więcej zakażeń, tym będziemy obserwować więcej ciężkich przebiegów choroby COVID-19 również wśród osób zaszczepionych - uważa prof. Wojciech Szczeklik.

- Rosnącemu ryzyku zwiększania liczby ciężkich przypadków COVID-19 sprzyja w Polsce duża liczba osób, które nie są w pełni zaszczepione - zaznacza prof. Wojciech Szczeklik
- Dodaje, że wariant Delta jest bardziej zakaźny, a ochrona przed nim - słabsza
- Ale szczepionki nadal bardzo dobrze chronią przed ciężkim przebiegiem choroby - zaznacza ekspert
„Zakażenia u zaszczepionych ('breakthrough infections')? - wariant Delta bardziej zakaźny - ochrona przed zakażeniem w przypadku Delta jest słabsza, ALE szczepionki nadal bardzo dobrze chronią przed CIĘŻKIM przebiegiem choroby (skuteczność do 90%)" - napisał w mediach społecznościowych prof. Wojciech Szczeklik, anestezjolog i immunolog z Ośrodka Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej UJ CM komentująca artykuł w „The New York Times” dotyczący, między innymi przypadków zakażeń wariantem Delta koronawirusa wśród osób zaszczepionych.
"Ciekawe wnioski wymagające badań"
- Ciekawe wnioski wymagające badań i weryfikacji w kontekście dotychczasowej wiedzy epidemiologicznej. Stwierdzenie: „Warianty Delta, aby stać się dominujące ewoluowały w ujemnej korelacji ze szczepieniami”. Potwierdzenie będzie kluczem do zdefiniowania ostatecznej strategii walki z epidemią - odniósł się do tej samej publikacji w „The New York Times” gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
- Żadna szczepionka nie jest w 100% skuteczna. Im więcej zakażeń, tym będziemy obserwować więcej ciężkich przebiegów choroby również u zaszczepionych - dodał z kolei prof. Szczeklik.
Delta zdominuje inne podtypy wirusa
Zdaniem prof. Wojciecha Szczeklika rosnącemu ryzyku zwiększania liczby ciężkich przypadków COVID-19 sprzyja stosunkowo duża liczba osób, które nie są w pełni zaszczepione, a także coraz dłuższy czas od momentu zaszczepienia oraz osłabiona odporność wśród starszych osób.
Przypomnijmy, wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 (B 1.617.2) nazywany jest także wariantem indyjskim, ponieważ to tam został po raz pierwszy wykryty o pacjenta w październiku 2020 roku. WHO ostrzega, że Delta może w krótkim czasie zdominować inne podtypy wirusa. Co gorsza, może także odpowiadać za ciężki przebieg choroby.
Zobacz, jakie są objawy wariantu Delta
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)