Wariant Delta. W Polsce potwierdzono 106 zakażeń wariantem Delta i 12 zakażeń wariantem Delta plus

Autor: WOK • Źródło: PAP, TVN24, Rynek Zdrowia04 lipca 2021 15:19

Wariant Delta szerzy się globalnie, co zapowiada poważne problemy w Europie i Polsce. Rząd powinien podjąć działania oparte na nowych zasadach - uważa dr Paweł Grzesiowski.

Wariant Delta w Wielkiej Brytanii odpowiada już 99 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem; FOT. Shutterstock
  • W Wielkiej Brytanii zakażenia wariantem koronawirusa Delta stanowią już 99 proc. wszystkich przypadków, a we Włoszech ponad 22 proc.
  • Dotychczas w Polsce potwierdzono 106 zakażeń wariantem Delta i 12 zakażeń wariantem Delta plus
  • Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 może być odpowiedzialny nawet za 70 proc. infekcji w Polsce jesienią br. - uważa dr Joanna Jursa-Kulesza

- Dotychczas w Polsce potwierdzono 106 przypadków zakażenia mutacją Delta koronowirusa SARS-CoV-2 oraz 12 zakażeń wariantem Delta plus - informował w piątek (2 lipca) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

We Włoszech zakażenia wariantem koronawirusa Delta stanowią ponad 22 proc. wszystkich przypadków. - Za kilka tygodni może on zastąpić dominującą obecnie angielską odmianę Alfa - powiedział ekspert z komitetu doradców rządu Fabio Ciciliano.

Będą duże ogniska zakażeń wariantem Delta?

W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" Fabio Ciciliano, specjalista w dziedzinie medycyny katastrof zauważył, że w Wielkiej Brytanii już 99 proc. infekcji jest spowodowanych przez Deltę, a ich liczba stale rośnie.

Najnowsze, przekazane w sobotę dane na temat przebiegu epidemii we Włoszech to 22 zgony w związku z Covid-19 w ciągu doby i 932 nowe przypadki zakażeń. Tylko 0,4 proc. testów dało wynik pozytywny. 

- Wariant (koronawirusa - red.) Delta, najgroźniejszy od początku pandemii, szybko szerzy się globalnie, co zapowiada poważne problemy w Europie i Polsce - napisał w sobotę (3 lipca) na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- Konieczne działania oparte na nowych zasadach, uwzględniających nowe cechy wirusa: droga powietrzna, zakażenia u dzieci, duże ogniska. Niska śmiertelność jest w tych krajach, gdzie zaszczepiono większość osób 50+. W naszym kraju nie mamy tak wysokich wskaźników, co oznacza kolejną falę z dużą śmiertelnością - dodał dr Grzesiowski.

Tak działa ewolucja koronawirusa

- Będziemy obserwować kolejne nowe mutacje koronawirusa, w tym również mutacje, w tym bardziej zaraźliwe, wypierając wcześniejsze mutacje, mniej zaraźliwe. Tak działa ewolucja - zaznaczyła w rozmowie z TVN24 Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolog z Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Dodała, że w przypadku wariantu Delta szczepionki „działają nieco słabiej, ale ta ochrona nadal jest, po podaniu dwóch dawek, na bardzo wysokim ponad 90-procentowym poziomie, jeśli chodzi o ciężkie zachorowania, hospitalizacje i zgony z powodu COVID-19”.

Z kolei dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog w Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiada na pytanie, czy oraz w jaki sposób można rozpoznać zakażenie wariantem Delta.

- Jako jeden z czynników, które mogą trochę odróżniać ten wariant od innych, podaje się objawy brzuszne. Jednak główne objawy są takie same, jak wcześniej, czyli, między innymi: objawy zapalenia gardła, katar, nieżyt nosa, gorączka, biegunka oraz możliwa utrata węchu i smaku - wylicza dr hab. Wojciech Feleszko.

Dr Jursa-Kulesza: obawy przed Deltą są uzasadnione

Natomiast mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza zwraca uwagę, że obawa przed wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 jest uzasadniona, gdyż może być odpowiedzialny nawet za 70 proc. infekcji jesienią.

- Jesteśmy na etapie zakończenia fali pandemii, którą mieliśmy od stycznia do kwietnia. Potrzebujemy około 2-3 miesięcy, aby „narodziła się” nowa fala, pamiętajmy, że codziennie nadal identyfikujemy osoby zakażone - podkreśla.

- Oczywiście rozmiar zakażeń jest zupełnie inny niż miesiąc temu, ale to nie znaczy, że zagrożenie minęło - powiedziała w rozmowie z PAP dr Joanna Jursa-Kulesza.

Wskazała, że rozmiar czwartej fali zależy od zachowań społeczeństwa i od liczby szczepień. Podkreśliła, że fala może rozpocząć się pod koniec sierpnia i narastać jesienią z kulminacją pod koniec października lub na początku listopada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum