Walka z wirusem odry. Niemcy wprowadzą kary do 2500 euro

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2019 08:42

Niemcy przygotowują ustawę o obowiązkowych szczepieniach przeciwko odrze. Mają w tym pomóc nie tylko kary pieniężne (grzywna dla rodziców wyniesie nawet 2500 euro), ale też sankcje, m.in. wykluczenie dziecka z przedszkola.

Walka z wirusem odry. Niemcy wprowadzą kary do 2500 euro
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Komisja Europejska jest zaniepokojona niskim wskaźnikiem szczepień chroniących przed odrą. W 2017 roku tylko cztery kraje UE osiągnęły niezbędny wskaźnik 95 proc. - poinformował wiceszef Komisji Europejskiej Jyrki Katainen w piśmie do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył, że konsekwencją będzie nowa fala zachorowań na tę chorobę zakaźną i kolejne przypadki śmiertelne.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w 2017 roku tylko w Szwecji, na Węgrzech, Słowacji i w Portugalii co najmniej 95 procent dzieci miało niezbędne dwie szczepionki przeciwko odrze. To negatywny trend, bo w 2007 roku cel ten osiągnęło jeszcze 14 państw UE - informują gazety grupy medialnej Funke.

Na szarym końcu znalazły się Francja, Austria, Rumunia, Grecja i Malta, które w 2017 roku przy drugiej szczepionce przeciwko odrze nie przekroczyły wskaźnika 85 proc. Pozostałe kraje Wspólnoty zgłosiły wskaźniki między 85 a 94 proc.

Również Niemcy nie osiągnęły przy drugiej szczepionce wymaganego limitu. Według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI) za rok 2017 pierwszą szczepionkę otrzymało w Niemczech 97 proc. dzieci rozpoczynających naukę w szkole, ale drugą już tylko 92,8. Według oficjalnych danych w Niemczech zachorowało na odrę w 2018 roku 543 osób, a w tym roku już ponad 300.

Jako konsekwencję niemiecki minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zapowiedział już wprowadzenie obowiązkowych szczepień w przedszkolach i szkołach. Mają w tym pomóc kary pieniężne i sankcje, m.in. wykluczenie dziecka z przedszkola. Ministerstwo zdrowia przygotowało już odpowiedni projekt ustawy. Jens Spahn jest przekonany, że uzyska on poparcie koalicjantów. - Nie obędzie się bez kar - potwierdził w wywiadzie dla „Augsburger Allgemeine” polityk SPD, Karl Lauterbach.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum