Walka z koronawirusem: lekarze POZ będą "na wyrost" kierować pacjentów na testy?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 20 września 2020 19:19

Według najnowszego planu resortu zdrowia, jeśli pacjent w czasie teleporady zgłasza, że ma cztery typowe objawy zakażenia koronawirusem, lekarz POZ musi go badać fizykalnie a skierowanie na test można wystawić od ręki. Czy lekarze rodzinni nie będą nadużywać tej możliwości?

Walka z koronawirusem: lekarze POZ będą "na wyrost" kierować pacjentów na testy?
Teleporady nię będą już nadużywane w walce z COVID-19?; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Gazeta Wyborcza przypomina, że według wcześniejszego planu resortu zdrowia wystawienie skierowania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na test koronawirusa miało poprzedzić badanie fizykalne. Jednak lekarze rodzinni wynegocjowali, że jeśli pacjent w czasie teleporady zgłasza, że ma cztery typowe objawy zakażenia SARS-CoV-2 (gorączka, kaszel, zaburzenia węchu lub smaku i duszności), nie trzeba go badać, a skierowanie można wystawić od ręki.

Ale jeśli infekcja nie jest typowa, a po kilku dniach i podaniu leków jej objawy nie ustępują - nie może się obyć bez badania. I dopiero po nim lekarz rodzinny decyduje, co dalej. Gazeta Wyborcza sprawdza, jak sytuacja wygląda w łódzkich gabinetach.

- Na test jeszcze nikogo nie skierowałem - mówi dr Tomasz Karauda, z oddziału chorób płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Barlickiego, pracujący także w jednej z łódzkich przychodni. - Zdarzyło się natomiast kilka sytuacji, w których miałem pewne wątpliwości, więc zapisałem leki i poprosiłem pacjenta o kontakt, jeśli objawy nie ustąpią, albo jeżeli dojdą inne, te typowe dla COVID-19 - dodaje.

Dr Karauda ma jednak sporo wątpliwości: - Bo ja, owszem, podejmę się badania. Jestem młody, nie mam chorób współtowarzyszących. Obawiam się jednak, że moi starsi koledzy, a pamiętajmy, że lekarzy po 60. roku życia jest w przychodniach wielu, mogą - słusznie obawiając się zakażenia - unikać kontaktu z pacjentem. Jak? Wypisując skierowania "na wyrost".

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum