Walka z czerniakiem: posłowie zbadają się w ramach kampanii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2009 20:32

Badania w gabinecie lekarskim w Sejmie są zapowiedzią ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań stanu skóry oraz znamion, które będzie można wykonać 27 kwietnia - w Dniu Walki z Czerniakiem - w kilkudziesięciu gabinetach i klinikach dermatologicznych w całej Polsce, a także w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy.

- Jestem przekonany, że udział posłów zwróci uwagę Polaków na problem czerniaka i zachęci ich do wzięcia udziału w badaniach - powiedział prof. Jacek Szepietowski, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, merytorycznego partnera kampanii.

Jak twierdzi profesor, czerniak jest bardzo złośliwym nowotworem powstającym na skórze, w błonach śluzowych lub w błonie naczyniowej gałki ocznej. Wywodzi się z komórek barwnikowych wytwarzających pigment melaninę. Profilaktyka czerniaka polega na zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz samodzielnej kontroli stanu skóry 2-3 razy do roku. Nowotwór ten jest w 90 proc. wyleczalny, jeśli wykryje się go odpowiednio wcześnie.

Celem kampanii „Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem” jest edukowanie i poszerzanie wiedzy Polaków na temat czerniaka, a także zachęcenie do systematycznego zapobiegania mu.

Dotychczas w ramach kampanii dermatolodzy przebadali w Polsce ok. 6 tys. pacjentów.

Partnerami kampanii są Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz La Roche-Posay Laboratoire Pharmaceutique.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum