Walka o życie pacjentki z A/H1N1: sztuczne płuco już działa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2009 11:12

Kobieta chora na nową grypę, która urodziła zdrowe dziecko, jest podłączona do sztucznego płuca.

Walka o życie pacjentki z A/H1N1: sztuczne płuco już działa

23-letnia kobieta z wirusem nowej grypy dwa tygodnie temu miała cesarskie cięcie. Wówczas z niewydolnością oddechową trafiła na oddział intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Ciągle jest nieprzytomna, w ciężkim stanie. W niedzielę (29 listopada) rano została podłączona do sztucznego płuca, które dotarło do szpitala dzień wcześniej.

Specjalistyczna aparatura ECMO wspomaga układ oddechowy lub krążenia. Zabieg, podczas którego do sztucznego płuca została podłączona pacjentka, będzie trwał dwa tygodnie.

Dyrekcja szpitala od kilku dni zabiegała o aparaturę, chciała ją zakupić lub początkowo wypożyczyć. Dyrekcja wystąpiła o pomoc do placówek w Anglii i Szwecji. Ośrodki te nie zgodziły się jednak przyjąć pacjentów z Suwałk. Dyrekcja placówki zwracała się także o pomoc do szpitali w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Ostatecznie po rozmowach z przedstawicielem firmy zajmującej się dystrybucją aparatur ECMO w Polsce, sprzęt trafił do Suwałk z Legnicy. Szpital zamówił drugie sztuczne płuco, które może trafić do Suwałk za kilka dni.

W szpitalu na nową grypę zmarły dwie osoby, nadal w placówce są trzy osoby w stanie ciężkim podłączone do respiratorów na oddziale intensywnej terapii. Za granicą stosuje się je w leczeniu przy powikłaniach nowej grypy. Szpital w Suwałkach jest drugim szpitalem w Polsce po Wrocławiu, który sięgnął po tę metodę.  

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum