Wałbrzych: usunęli nowotwór z kości i wszczepili endoprotezę prosekcyjną

Autor: dziennik.walbrzych.pl/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2019 09:38

Lekarze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu (Dolnośląskie) wykonali operację usunięcia zmiany nowotworowej z końca kości udowej, a w jej miejsce wszczepili specjalną endoprotezę. To pierwszy taki zabieg w Wałbrzychu. W całym regionie przeprowadzono podobnych operacji około pięciu.

Wałbrzych: usunęli nowotwór z kości i wszczepili endoprotezę prosekcyjną
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Operacja polegała na usunięciu bliższego końca kości udowej wraz z częścią jej trzonu, a później dokonali implantacji endoprotezy prosekcyjnej stawu biodrowego i kości udowej. Dzięki zabiegowi pacjentka ma szansę chodzić.

Jak informuje kierujący oddziałem ortopedyczno-urazowym doktor Konrad Kudłacik, lekarze podjęli się leczenia zmiany przerzutowej, nowotworowej w kości udowej, zastępując tą kość elementem metalowym, sztucznym, odtwarzając jednocześnie staw biodrowy. To dało pacjentce szansę, żeby stanęła na nogi i chodziła.

Zabieg wykonano w poniedziałek (11 marca). To efekt wielomiesięcznych przygotowań i współpracy z profesorem Danielem Kotrychem z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Więcej: dziennik.walbrzych.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum