Wałbrzych: tu wolą szczepić, niż leczyć

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 14:58

Coraz więcej gmin płaci za szczepienia profilaktyczne swoich mieszkańców. - Lepiej stosować profilaktykę, niż potem leczyć. A wielu ludzi na szczepienia po prostu nie stać - mówią samorządowcy.

W wałbrzyskim NZOZ Śródmieście-Biały Kamień zaszczepionych przeciwko grypie zostało m.in. 50 podopiecznych miejscowego Domu Dziecka nr 2. W Kamieńcu Ząbkowickim takim szczepieniem zostały objęte wszystkie osoby po 65. roku życia. Jest ich około tysiąca. Gmina przeznaczyła na to 30 tys. zł. Dodatkowo przeznaczyła kilkanaście tys. zł na szczepienia nastolatek przeciw brodawczykowi ludzkiemu.

Akcja szczepienia przeciw wirusowi HPV (powoduje raka szyjki macicy) prowadzi również gmina Dobromierz. Objęte zostały nią wszystkie 11-latki w gminie. Szczepionka, na którą stać niewielu rodziców (koszt pełnej kuracji - trzy dawki w ciągu ośmiu miesięcy - to 1200 zł) ma za kilka lat uchronić nastolatki przed zakażeniem.

– O wirusie jest głośno, a statystyki umieralności na raka wciąż przerażające, dlatego postanowiliśmy zaszczepić na koszt gminy. Akcja nie jest jednorazowa. Zamierzamy finansować szczepienia co najmniej przez trzy lata  – mówi Agnieszka Zawadzka z Urzędu Gminy w Dobromierzu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum