Wągrowiec: u 10 proc. osób wykryto nieprawidłowości w czasie badania nerek

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 19 września 2014 14:53

Większość z 550 przebadanych w ramach kampanii Nefrotest mieszkańców Wągrowca jest zdrowa. Jednak u 55 pacjentów (10%) wyniki były nieprawidłowe. Może to świadczyć o chorobie nerek.

Wągrowiec: u 10 proc. osób wykryto nieprawidłowości w czasie badania nerek
Dzięki takim kampaniom jak Nefrotest możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, co może ograniczać wzrost liczby osób dializowanych w Polsce. Kampania Nefrotest organizowana jest przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w Wągrowcu jest Stacja Dializ NZOZ Avitum.

Choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób, zarówno w Polsce jak i na świecie. Ponad półtora miliona ludzi na świecie żyje dzięki dializie albo transplantacji nerek. Liczba ta podwoi się prawdopodobnie w następnej dekadzie.

Ludzie obciążeni chorobami nerek żyją krócej, chociaż dobrze zdiagnozowani mogą często wrócić do pełnego zdrowia. Wystarczą proste badania krwi, które m.in. przeprowadzane są podczas kampanii. Dzięki badaniom w minioną niedzielę (14 września), u pięciu osób zdiagnozowano III stadium przewlekłej choroby nerek, a u dwóch IV stadium. Wszystkie te osoby zostały skierowane na dalszą konsultację. II stadium PChN stwierdzono u 48 osób.

Badania krwi mieszkańców powiatu wągrowieckiego są elementem ogólnopolskiej akcji Nefrotest, której celem jest podniesienie świadomości polskiego społeczeństwa na temat tego, jak ważne dla funkcjonowania całego organizmu są nerki. To także zachęta do systematycznej kontroli i przeprowadzania badań. Tym bardziej, że badania te są tanie - zazwyczaj jest to koszt poniżej 10 zł.

Na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska - małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger - krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii oraz prof. dr hab. Andrzej Oko - wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum