Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia | 10-04-2017 12:25

Wadowice: pacjenci geriatrii trafią na inne oddziały?

Pacjenci geriatryczni Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach mają trafić na inne oddziały szpitalne, ponieważ oddział geriatryczny nie będzie już finansowany.

Lekarze ostrzegają, że po włączeniu geriatrii do interny będzie dochodziło do dyskryminacji chorych ze względu na wiek Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wadowicka geriatria jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt przekazany m.in. przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jednak po wprowadzeniu sieci szpitali samodzielne oddziały geriatryczne mają zniknąć: zostaną włączone do interny - informuje Gazeta Krakowska.

W ostatnich latach na budowę nowego pawilonu, którego część zajmuje geriatria, samorządy wydały 15 mln zł. Oddział geriatryczny ma 31 łóżek, hospitalizowanych jest tu rocznie 1,2 tys. pacjentów, również z powiatu oświęcimskiego, który geriatrii nie ma. W Małopolsce takie jednostki działają także w Krakowie, Brzesku i w Gorlicach.

Zdaniem części personelu wadowickiego szpitala likwidacja samodzielnych oddziałów geriatrycznych negatywnie odbije się na pacjentach, bowiem ustawa o sieci szpitali, przeforsowana przez rząd, nie uwzględnia oddzielnego finansowania dla geriatrii. Lekarze ostrzegają, że po włączeniu geriatrii do interny będzie dochodziło do selekcji chorych i dyskryminacji ze względu na wiek.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl