WUM: zastosowali hipotermię leczniczą

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2011 15:19

Na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęto stosowanie hipotermii leczniczej.

WUM: zastosowali hipotermię leczniczą

Jak informuje portal rynek zdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy WUM, 15 marca miało miejsce pierwsze w historii ośrodków kardiologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zastosowanie profesjonalnego urządzenia do utrzymywania hipotermii leczniczej u nieprzytomnego chorego po nagłym zatrzymaniu krążenia.

Procedurę przeprowadził zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego. W skład zespołu realizującego program hipotermii leczniczej wchodzą dr Grzegorz Karpiński, dr Robert Kowalik i dr Łukasz Kołtowski.

Stosowanie kontrolowanego obniżenia temperatury u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia znajduje swoje uzasadnienie w aktualnie obowiązujących wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.

– Pomimo, że procedura ta nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jej wdrożenie było możliwe dzięki inicjatywie własnej I Kliniki Kardiologii i pozyskaniu nowoczesnego urządzenia do hipotermii zewnętrznej. Bezpośrednią korzyścią dla pacjenta wynikającą z wczesnego zastosowania tej metody leczenia jest działanie protekcyjne na ośrodkowy układ nerwowy – tłumaczy rzeczniczka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum