WUM: wszczepiono staw kolanowy "uszyty na miarę". Operowano 57-letniego pacjenta

Autor: oprac. JKB • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia03 września 2021 11:31

Jak informuje WUM, w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji została przeprowadzona operacja wszczepienia stawu kolanowego. Endoproteza została "uszyta na miarę" dla pacjenta.

  • W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się jedna z pierwszych operacji wszczepienia pacjentowi implantu "szytego na miarę"
  • Endoproteza stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego została wszczepiona 57-letniemu pacjentowi
  • Pacjent cierpi na chorobę zwyrodnieniową, która doprowadziła do destrukcji stawu kolanowego

Przełomowa operacja WUM

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie WUM, operacja wszczepienia endoprotezy została przeprowadzona pod kierunkiem dra hab. Artura Stolarczyka. Jest to jedna z pierwszych tego typu nowatorskich operacji w Polsce, bowiem użyto protezy dosłownie "szytej na miarę".

Wspomniany implant został przygotowany w taki sposób, aby idealnie pasował do kości 57-letniego pacjenta. Endoproteza ma zachowane więzadło krzyżowe tylne. Operację przeprowadzono u mężczyzny cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową, która doprowadziła u niego do destrukcji stawu kolanowego.

Czytaj: Specjaliści z WUM przeprowadzili zabieg diagnostyki czynnościowej mikrokrążenia wieńcowego

Implant idealnie skrojony

Okazuje się, że implant został przygotowany w 3D w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie badania tomografii komputerowej z dokładnością do 0,1 mm dopasowano go do budowy kości pacjenta.

- Zastosowane rozwiązanie pozwoli lepiej odtworzyć biomechanikę kolana w stosunku do standardowych technik i umożliwi większą aktywność chorego po zabiegu. Lekarze przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, po 6-tygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności - czytamy w informacji.

Skomplikowana operacja zakończyła się pomyślnie, a pacjent jeszcze tego samego dnia mógł poruszać się o własnych siłach. 

Zespół dra hab. Stolarczyka odbył wcześniej szereg szkoleń z ortopedami z USA, Belgii czy Austrii.

Pacjentowi wszczepiono endoprotezę zrobioną na miarę. Fot. Facebook
Pacjentowi wszczepiono endoprotezę zrobioną na miarę. Fot. Facebook

Czytaj: Ponad 200 studentów odebrało dyplomy WUM. Wręczono też Złote Laury dla prymusów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum