×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WUM: pionierska operacja endoskopowego zespolenia esicy z odbytnicą

Autor: wum.edu.pl/Rynek Zdrowia26 stycznia 2018 11:28

Zabieg endoskopowego odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego wykonano w technice rendez-vous, pod kontrolą fluoroskopii, EUS i enteroskopu, wprowadzonych do odbytnicy oraz jelita grubego przez ileostomię. Do zespolenia wykorzystano specjalistyczny stent. Do tej pory odbyły się tylko dwa tego typu zabiegi, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych.

WUM: pionierska operacja endoskopowego zespolenia esicy z odbytnicą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół Pracowni Endoskopowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, wykonał pierwszy w Polsce i Europie zabieg endoskopowego odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego przy użyciu samorozprężalnej protezy Hot Axios, którą zespolono - rozłączone operacyjnie - odbytnicę i esicę.

Zabieg przeszła pacjentka, u której  masywne zrosty i "zamurowanie" miednicy mniejszej na skutek powikłań leczenia ginekologicznego i chirurgicznego, uniemożliwiały operacyjne przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego.

Jedyną szansę odtworzenia ciągłości jelit był właśnie zabieg endoluminalny, który 4 stycznia przeprowadzili m.in. prof. Anna Wiechowska-Kozłowska ze Szpitala MSWiA w Szczecinie oraz dr Sławomir Kozieł z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM.

Krótko po zabiegu i badaniach kontrolnych pacjentka została wypisana do domu w bardzo dobrym stanie ogólnym i ze sprawnie działającym zespoleniem - podał WUM na swojej stronie internetowej.

Endoskopia zabiegowa coraz częściej jest wykorzystywana do wykonywania procedur zarezerwowanych do tej pory dla chirurgii, szczególnie u pacjentów, których z różnych powodów nie można poddać leczeniu operacyjnemu. Jest to możliwe dzięki stałemu rozwojowi umiejętności endoskopistów, wprowadzaniu nowoczesnych narzędzi i akcesoriów oraz rozwojowi nowych technik obrazowania endoskopowego.

Zastosowanie endosonografii jako techniki zabiegowej, otworzyło nowe horyzonty i możliwości leczenia, które dotychczas, bez odpowiedniej wizualizacji były niemożliwe. 

Więcej: wum.edu.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze