WUM: pierwszy przeszczep wątroby pacjentowi z HIV

Autor: WUM, DMX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2011 12:01

Transplantolodzy z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeszczepili po raz pierwszy w Polsce wątrobę pacjentowi zarażonemu wirusem HIV - poinformowała nas Marta Wojtach, rzeczniczka WUM.

WUM: pierwszy przeszczep wątroby pacjentowi z HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od prof. Marka Krawczyka, kierownika kliniki, przeszczep przeprowadzono 3 sierpnia. Pacjent, 20-letni mężczyzna, po operacji czuje się dobrze.

- Dopiero teraz, trzy tygodnie po przeszczepie możemy mówić o pełnym powodzeniu tej pionierskiej w Polsce operacji - mówi prof. Marek Krawczyk.

W tej samej klinice 19 sierpnia lekarze dokonali udanego przeszczepienia wątroby 58-letniej pacjentce po zatruciu muchomorem sromotnikowym.

- Problem zatruć muchomorem sromotnikowym jest wciąż w Polsce aktualny. Dotyczy to zarówno dzieci, jak to miało miejsce choćby ostatnio w Centrum Zdrowia Dziecka, jak i dorosłych, którzy trafiają między innymi do naszej kliniki - mówi prof. Marek Krawczyk.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby mieszcząca się w uniwersyteckim Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie jest największym ośrodkiem przeszczepiania wątroby w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze