WSS w Radomiu opóźnia operacje - brakuje krwi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2010 14:58

Ośmiu pacjentów kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego kilka dni czekało na planowe operacje, bo brakowało krwi.

Latem nie wszystkie operacje mogą być wykonywane w terminie. – Jak co roku w wakacje mamy o 20-30 proc. mniej krwi niż zwykle – przyznaje Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

– Z powodu braku krwi przez kilka dni nie operowaliśmy. Po interwencji dostaliśmy krew dla jednego pacjenta – mówi Dariusz Borkowski, ordynator oddziału kardiochirurgii w radomskim szpitalu. Do operacji na tym oddziale gotowych było ośmiu pacjentów. Pięciu z nich czekało na pomostowanie tętnic wieńcowych, czyli by-passy.

Problemy z zaopatrzeniem w krew ma w WSS nie tylko kardiochirurgia. Nie można było zoperować pacjentki, która leżała z nogą na wyciągu. Kobieta ma rzadką grupę 0 Rh minus, której szczególnie brakuje. Lekarze mogliby podjąć się operacji złamanego uda, jeśli dysponowaliby zapasem co najmniej dwóch jednostek takiej krwi. Jednostka to 450 ml – tyle jednorazowo oddaje honorowy krwiodawca.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum