WOŚP ma podręcznik dla dyspozytorów pogotowia, czy zostanie wydany?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2013 09:23

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zgodnie z zapowiedziami przygotowała prosty, czytelny podręcznik z instrukcjami dla dyspozytorów stacji pogotowia. Resort zdrowia zwleka jednak z wydaniem.

WOŚP ma podręcznik dla dyspozytorów pogotowia, czy zostanie wydany?

WOŚP algorytm postępowania dla dyspozytorów chciała wydrukować w 3 tys. egzemplarzy i rozesłać do stacji ratownictwa w całej Polsce. Jest gotowa organizować i finansować warsztaty szkoleniowe dla dyspozytorów.

Podręcznik to pozarządowa inicjatywa. Powstała w marcu br., kiedy 2,5-letnie dziecko zmarło, bo pogotowie dowiozło je do łódzkiego szpitala za późno. Mówiono wówczas, że w Polsce brakuje jasnych procedur w stacjach pogotowia. Minister zdrowia powołał ekspercką grupę do zmiany prawa. Powstały też dwa zespoły - pod kierownictwem Roberta Gałązkowskiego, dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (przygotował algorytm wzywania karetek do chorujących dzieci). Drugim kieruje WOŚP.

Projekt rozporządzenia jest już gotowy. Zgodnie z nim każda stacja będzie musiała mieć standardy postępowania. Eksperci ministerialni przygotowali wzorcowy algorytm - rodzaj podręcznika, gotowej ściągi dla stacji. Owsiak myślał, że nowe procedury wejdą w życie w styczniu. - Niestety, resort wprowadził okres przejściowy i na rok zawiesił przepisy - stwierdził.

Resort zdrowia potwierdza, że rozporządzenie jest w trakcie konsultacji, które kończą się 9 grudnia. Potem minister ma dwa tygodnie na przeanalizowanie uwag. Dopiero wtedy może go podpisać. Zamierza to zrobić jeszcze w tym roku, ale stacje pogotowia mają rok karencji na wdrożenie algorytmów.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum