WIM: objawy PTSD występują u 5-10 proc. naszych weteranów

Autor: RR, dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 12:27

Weterani polskich kontyngentów wojskowych dwukrotnie rzadziej cierpią z powodu tzw. zespołu stresu pourazowego (PTSD), niż uczestniczący w misjach żołnierze amerykańscy, Amerykanie znacznie częściej uczestniczą bowiem w akcjach ofensywnych.

Prof. Stanisław Ilnicki z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie przyznał kilka miesięcy temu, że nie ma wprawdzie rzetelnych polskich danych, ale z wycinkowych danych sondażowych wynika, że objawy niepełnego lub rozwiniętego PTSD występują u 5-10 proc. naszych weteranów. Dodał, że w armii amerykańskiej zdarza się on u 15-20 proc. żołnierzy, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych.

Jednym z pacjentów Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego jest starszy szeregowy z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Od wiosny do jesieni 2009 r. - w ramach V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - służył w bazie Warrior. Wydarzył się tam incydent, który prawdopodobnie wpłynął na jego dalsze życie (atak talibów, podczas którego pocisk kal. 107 mm trafił w barak, gdzie przebywał mężczyzna).

Po powrocie do kraju żołnierz zniknął z domu, po kilkunastu dniach odnaleziono go w Skandynawii.

- Pacjent jest wyraźnie poruszony tym, że jego przypadek pojawia się w kontekście sprawy Włodzimierza N., którego odnaleziono w szałasie w Tatrach. Wrzawa wokół naszych chorych źle im służy - mówi Dziennikowi Polskiemu prof. Stanisław Ilnicki.

Według płk. Piotra Dąbrowieckiego, rzecznika WIM, Włodzimierz N. docelowo, po przeprowadzeniu badań, ma zostać przeniesiony do Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum