WHO zbada kulisy ogłoszenia pandemii grypy A/H1N1

Autor: Rzeczpospolita, LJ/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2010 09:17

Margaret Chan, generalna dyrektor WHO, powołuje panel ekspertów, którzy przyjrzą się kulisom skandalu związanego z pandemią nowej grypy.

Pracami 29-osobowego gremium pokieruje Harvey Fineberg, kierownik Instytutu Medycyny w Waszyngtonie. Naukowcy mają m.in. zajrzeć do poufnych dokumentów, w tym korespondencji WHO z firmami farmaceutycznymi.

W czerwcu ubiegłego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła szósty, najwyższy, stopień zagrożenia świńską grypą. Był to pierwszy taki alarm od 40 lat. Europejska Agencja Zdrowia (EHA) przewidywała, że wirusem zarazi się 30 proc. Europejczyków.

Tymczasem według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Europie zmarło na tę odmianę grypy 1700 osób. Na świecie zanotowano ponad 18 tys. przypadków śmiertelnych spowodowanych wirusem grypy A/H1N1. Jednocześnie znacząco wzrosły obroty firm farmaceutycznych. Rządy krajów całego świata wydały ogromne sumy na leki.

Tylko wartość sprzedaży leku antywirusowego Tamiflu produkowanego przez Roche wzrosła w ubiegłym roku o 1,74 mld dolarów.

Bank Sarasin & Cie AG oszacował wartość całego rynku produktów przeciwko wirusowi tej odmiany grypy na 7,6 mld dolarów.

Podobne szacunki publikował bank Morgan Stanley. Jego analitycy oszacowali przychód koncernu GSK za ostatni kwartał 2009 roku i pierwsze trzy miesiące 2010 na 3,6 mld dolarów, 600 mln dolarów dla Novartis i 1,1 mld dolarów dla Sanofi-Pasteur.

WHO zarzucono, że ogłoszenie stanu pandemii było na wyrost.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum