WHO zaleca: trzeba się przygotować na poważniejsze przypadki nowej grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2009 16:15

Państwa na całym świecie powinny być przygotowane na poważniejsze przypadki zarażenia wirusem grypy A/H1N1 i wzrost liczby ofiar nowego wirusa - oświadczyła w piątek (22 maja) szefowa WHO Margaret Chan podczas dorocznego posiedzenia tej organizacji.

- W przypadku, gdy wirus H1N1 rozprzestrzeni się i zacznie krążyć wśród ogółu społeczeństwa, państwa muszą spodziewać się większej liczby przypadków ciężkich i śmiertelnych - powiedziała. - Obecnie nie przewidujemy, aby był to gwałtowny i dramatyczny skok liczby przypadków ciężkich i zgonów.

Według najnowszego bilansu WHO nowym szczepem grypy zarażonych jest ponad 11 tys. osób w 42 krajach. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 86.

Na zakończenie dorocznego posiedzenia WHO Chan oświadczyła, że kraje rozwijające się muszą działać szybko, aby poprawić wykrywalność wirusa, który u większości pacjentów wywoływał dotychczas jedynie łagodne objawy, jednak może doprowadzić do cięższych przypadków, kiedy się rozprzestrzeni.

Podkreśliła też, że rzeczywista różnica między obecnym 5. stopniem zagrożenia pandemią a 6. najwyższym jest niewielka i że będzie musiała skonsultować się z komisją ds. nadzwyczajnych, zanim zdecyduje się go podnieść.

- Decyzja o ogłoszeniu pandemii grypy to odpowiedzialność i obowiązek, do którego podchodzę bardzo poważnie - zapewniła. - Rozważę wszystkie dostępne naukowe informacje. Skorzystam z rad komisji ds. nadzwyczajnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum