×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO: zakażone szopy pracze z Wuhan mogą być współodpowiedzialne za wybuch pandemii koronawirusa

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP18 marca 2023 21:50Aktualizacja: 19 marca 2023 08:06

Doradcy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wezwali w sobotę Chiny do wydania wszystkich informacji związanych z genezą pandemii koronawirusa po tym, jak pojawiły się informacje, że na targowisku w Wuhan, które jest uważane za miejsce, gdzie pandemia mogła mieć swój początek, były obecne szopy pracze i mogły również zostać zarażone koronawirusem.

WHO: zakażone szopy pracze z Wuhan mogą być współodpowiedzialne za wybuch pandemii koronawirusa
Wuchan w Chinach jest uważane za miejsce, gdzie pandemia mogła mieć swój początek Fot. Shutterstock
  •  - Nadal wzywamy Chiny do przeprowadzenia niezbędnych dochodzeń i podzielenia się wynikami - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
  • Od początku pandemii COVID-19 jedna z hipotez zakładała, że powodujący chorobę koronawirus został przeniesiony ze zwierzęcia na człowieka. Epidemia rozpoczęła się w mieście Wuhan
  • Naukowcy chińscy na początku 2023 roku opublikowali dodatkowe dane genetyczne koronawirusa oparte na próbkach pobranych z targu żywych zwierząt w Wuhan w Chinach w 2020 r.
  • Reuters pisze, że dostęp do tych informacji został następnie ograniczony

WHO: zakażone szopy pracze z Wuhan mogą być współodpowiedzialne za wybuch pandemii koronawirusa

- Nadal wzywamy Chiny do przejrzystości w udostępnianiu danych, a także do przeprowadzenia niezbędnych dochodzeń i podzielenia się wynikami  - powiedział w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nowe sekwencje koronawirusa, jak również dodatkowe dane genetyczne oparte na próbkach pobranych z targu żywych zwierząt w Wuhan w Chinach w 2020 r. zostały umieszczone w bazie danych GISAID przez chińskich naukowców na początku tego roku, umożliwiając ich przeglądanie przez badaczy z innych krajów - poinformowała Naukowa Grupa Doradcza WHO ds. Pochodzenia Nowych Patogenów (SAGO), którą cytuje agencja Reutera.

Dane te sugerują, że szopy pracze były obecne na rynku i mogły również zostać zarażone koronawirusem, dostarczając nowego tropu w łańcuchu przenoszenia choroby, która ostatecznie dotarła do ludzi.

Reuters pisze, że dostęp do tych informacji został następnie ograniczony "najwyraźniej w celu umożliwienia dalszych aktualizacji danych" przez Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

- Te dane nie dają ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak rozpoczęła się pandemia, ale każdy fragment danych jest istotny w przybliżaniu nas do tej odpowiedzi - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus i dodał: "te dane mogły - i powinny były - być udostępnione trzy lata temu".

 Skąd pochodził koronawirus SARS-CoV-2?

Departament Energii USA doszedł do wniosku, że pandemia koronawirusa najprawdopodobniej była spowodowana nieszczelnością w chińskim laboratorium. Wynika to z tajnego raportu wywiadowczego dostarczonego niedawno do Białego Domu i kluczowych członków Kongresu - poinformował ostatnio "The Wall Street Journal". Cztery inne agendy rządowe, wraz z krajowym panelem wywiadowczym, nadal uważają, że wirus był prawdopodobnie wynikiem naturalnej transmisji, a dwie są niezdecydowane.

Zdaniem wirusolog prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej doniesienia o wycieku koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego laboratorium to szukanie sensacji lub polityczne tarcia na linii Stany Zjednoczone - Chiny.

Przypomniała natomiast, że od samego początku pandemii były problemy ze sprawdzeniem procedur w chińskich laboratoriach czy z wpuszczeniem grup WHO na teren targu owoców morza w Wuhan i pobrania próbek. Wyjaśniła, że specjaliści zostali dopuszczeni dopiero, gdy cały rynek został zdezynfekowany i oczyszczony. Nie mniej jednak odkryto tam nawet kilkadziesiąt próbek, w których obecny był wirus SARS-CoV-2.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze