WHO: walka z ebolą w DRK przynosi efekty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2018 18:25

Rezultaty trwającej od miesiąca walki z ebolą w Demokratycznej Republice Konga (DRK) napawają "ostrożnym optymizmem"; sytuacja stabilizuje się - ocenił w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W wyniku epidemii eboli w latach 2013-16 w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 11,3 tys. osób Fot. Archiwum

Dodał, że w niedzielę wyruszy do DRK, by sprawdzić, jak przebiegają prace. W ciągu dwóch ostatnich tygodni WHO zaszczepiło przeciwko eboli w DRK ponad tysiąc osób, a pracownicy służby zdrowia odwiedzili ponad 10 tys. gospodarstw domowych w mieście Mbandaka, by ostrzegać mieszkańców przed zagrożeniem. WHO poinformowało, że walka z ebolą w ciągu dziewięciu miesięcy będzie kosztować ponad 15,5 mln dolarów.

W czwartek ministerstwo zdrowia DRK potwierdziło kolejny przypadek zakażenia wirusem; łączna liczba zakażonych wzrosła tym samym do 38. Resort twierdzi, że na ebolę zmarło 27 osób.

Resort zdrowia podał, że w piątek do DRK przybędzie też delegacja z Chin, która ma pomóc w walce z wirusem.

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już dziewiątym od 1976 r. W wyniku epidemii eboli w latach 2013-16 w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 11,3 tys. osób.

Wirus ebola, który wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum