WHO: w Nigerii 172 ofiary śmiertelne żółtej febry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 17:39

Wykryta w listopadzie epidemia żółtej febry spowodowała w Nigerii śmierć 172 osób - podała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO: w Nigerii 172 ofiary śmiertelne żółtej febry
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"24 listopada epidemia wystąpiła w pięciu stanach Nigerii: Delta, Enugu, Bauczi, Benue i Ebonyi" - poinformował dziennikarzy w Genewie Tarik Jaszarević, rzecznik prasowy WHO.

"Łącznie wykryto 530 przypadków żółtej febry, z których 48 zostało potwierdzonych testami laboratoryjnymi. 172 osoby zmarły z powodu wirusa" - dodał.

Wirus ten przenoszony jest na ludzi głównie przez komary tropikalne i subtropikalne. Występuje w szerokim pasie okołorównikowym w 33 krajach Afryki i w 11 krajach Ameryki Południowej. W Afryce występują dwa typy wirusów - jeden w Afryce Wschodniej, drugi w Zachodniej. Ocenia się, że w Afryce dochodzi do 90 proc. zakażeń żółtą febrą.

Liczba osób zaszczepionych na żółtą febrę jest w wielu regionach Afryki bardzo niska, mimo iż szczepionka jest skuteczna prawie w 100 proc. i relatywnie tania.

Eksperci ds. zdrowia uprzedzali w ostatnich miesiącach, że pandemia koronawirusa może wywołać wzrost zachorowań na pewne choroby z powodu przerwania programów szczepień.

W październiku WHO ogłosiła, że Nigeria wróciła do programu szczepień przeciwko żółtej febrze po wzmocnieniu zasad bezpieczeństwa z powodu Covid-19 w marcu i przygotowywała się do zaszczepienia 30 mln osób.

Nigeria - najbardziej zaludniony kraj Afryki (ponad 174 mln mieszkańców) - podobnie jak reszta kontynentu do tej pory nie został dotknięty pandemią Covid-19. Koronawirus oficjalnie zabił tu 1179 osób, zakażonych zostało ponad 68 300 osób, lecz liczba testów jest w dużej mierze niewystarczająca. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum