WHO: w Gwinei i Sierra Leone ponownie wzrasta liczba zachorowań na ebolę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2015 15:59

Ebola nadal rozprzestrzenia się w Gwinei i Sierra Leone. W ubiegłym tygodniu odnotowano 36 przypadków, czyli czterokrotnie więcej niż tydzień wcześniej - poinformowała we wtorek (19 maja) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO: w Gwinei i Sierra Leone ponownie wzrasta liczba zachorowań na ebolę
Wirus Ebola Fot. Archiwum

To przypomina, że trzeba będzie nadzwyczajnych starań, by zakończyć walkę z tym wirusem - wskazywał specjalny przedstawiciel ds. eboli WHO Bruce Aylward na konferencji prasowej w Genewie z udziałem ministrów zdrowia.

- Obecnie, z nastaniem pory deszczowej, zwiększenie wysiłków będzie o wiele trudniejsze, niemniej o wiele ważniejsze - dodał.

Oficjalny koniec epidemii miał być ogłoszony, gdy we wszystkich trzech najbardziej dotkniętych nią krajach - Liberii, Sierra Leone i Gwinei - przez co najmniej sześć tygodni nie zostanie odnotowany ani jeden nowy przypadek choroby.

Na początku maja poinformowano, że Liberia jest krajem wolnym od eboli. Ogłosiła to międzynarodowa organizacja Lekarze bez Granic (MSF), gdy minęły 42 dni bez nowego potwierdzonego przypadku tej choroby. 42 dni to dwa pełne cykle inkubacji eboli.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Według danych z maja 2015 r. włącznie odnotowano przynajmniej 26,7 tys. przypadków zakażenia, ponad 11 tys. chorych zmarło.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum