WHO: szczepienia przeciwko rotawirusom powinny być obowiązkowe

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2009 13:34

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje by podanie szczepionki przeciwko rotawirusom zaliczyć do szczepień obowiązkowych.

Rotawirusy wywołują biegunki i wymioty u dzieci, poza tym są bardzo zaraźliwe.

Po testach klinicznych okazało się, że szczepionka przeciw tym zjadliwym mikrobom zapobiega groźnym dla życia powikłaniom. To wystarczy, by jej podanie wciągnąć na listę szczepień obowiązkowych – uważa Światowa Organizacja Zdrowia.

Tym rodzajem drobnoustroju zarażony jest każdy człowiek do piątego roku życia. W wielu przypadkach zachorowania trzeba hospitalizować dziecko, ponieważ choroba prowadzi do odwodnienia.

Dorośli przechodzą takie zakażenie dużo łagodniej. Wedle szacunków WHO rotawirusy odpowiadają co roku za 500 tys. zgonów i 2 mln hospitalizacji dzieci na świecie.

Aż 85 proc. zgonów wywołanych rotawirusami odnotowuje się w biednych krajach azjatyckich i afrykańskich. Z tego powodu w RPA i Malawi Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień wraz z producentem antyrotawirusowej szczepionki, przeprowadziły badania kliniczne dotyczące skuteczności szczepień. Okazało się, że udało im się wyeliminować niemal do zera przypadki biegunek o bardzo ostrym przebiegu – czytamy w Rzeczpospolitej.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia stwierdzili, że szczepieniami w pierwszej kolejności powinny być objęte dzieci z krajów trzeciego świata. Niestety na przeszkodzie szybkiego rozpowszechnienia leku stoi jego wysoka cena.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum