WHO: szczepcie się przeciwko A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 14:35

WHO nie zmieniło zdania, zaleca nadal szczepienia przeciwko nowej grypie.

WHO: szczepcie się przeciwko A/H1N1

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal zaleca szczepienia przeciwko wirusowi nowej grypy A/H1N1 – oświadczyła rzeczniczka WHO Fadela Chaib dodając, że również dyrektor generalna organizacji Margaret Chan zaszczepiła się w pod koniec 2009 roku.

Podczas spotkania z prasą 29 grudnia Chan poinformowała, że jeszcze się nie zaszczepiła usprawiedliwiając się tym, że dopiero wróciła z urlopu. Zaszczepiła się następnego dnia - wyjaśniła rzeczniczka WHO. Nadal zalecamy szczepienia – przekonywała we wtorek (5 stycznia).

Wiele krajów zachodnich od dwóch miesięcy prowadzi kampanię szczepień, jednak liczba chętnych jest znacznie niższa niż przewidywano, co prowadzi do poważnej nadwyżki szczepionek. Francja anulowała w poniedziałek (4 stycznia) zamówienie na 50 milionów szczepionek i podobnie jak Niemcy i Holandia, próbuje odsprzedać część swoich zapasów. Szwajcaria zdecydowała się przekazać połowę swoich zapasów szczepionki krajom rozwijającym się a resztę chce odsprzedać.

– Naszym zadaniem było zaalarmowanie świata – powiedziała rzeczniczka Chaib, która nie zgadza się z zarzutami, że WHO przeceniła zagrożenie. Powtórzyła też, że poszczególne kraje same wybierają sposób w jaki odpowiedzą na pandemię.

– Liczba krajów dotkniętych przez pandemię grypy nadal wzrasta – podkreśliła rzeczniczka WHO, dodając, że problem ten dotyczy obecnie 208 krajów i terytoriów zależnych. - Nie należy teraz osłabiać czujności, w krajach półkuli północnej jest teraz środek zimy – przekonywała.

14 krajów świata, w tym Francja i USA, oraz sześć firm farmaceutycznych obiecało przekazać WHO 190 milionów szczepionek, 75 milionów strzykawek i 70 milionów dolarów. Dzięki tym środkom będzie można przeprowadzić szczepienia przeciwko A/H1N1 w krajach najbiedniejszych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum