WHO: spada liczba ofiar gruźlicy i malarii

Autor: Radio Watykańskie, KAW/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2009 18:32

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje pozytywny bilans swoich osiągnięć w zakresie zwalczania gruźlicy i malarii na świecie.

WHO: spada liczba ofiar gruźlicy i malarii
Prątki Kocha.

W ciągu ostatnich 15 lat wyleczono z gruźlicy 36 mln chorych. Dzięki strategii DOTS, ratuje się przeciętnie 90 proc. chorych – donosi Radio Watykańskie.

DOTS jest nowoczesną strategią walki z gruźlicą opracowaną przez WHO. Dla skutecznej realizacji strategii niezbędne jest m.in. zaangażowanie rządu w walkę z gruźlicą  poprzez opracowanie i finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Gruźlicy, oparcie diagnostyki chorych na gruźlicę o badania bakteriologiczne, wdrożenie w skali całego kraju u wszystkich chorych bezpośrednio nadzorowanego leczenia krótkoterminowego, zapewnienie ciągłej dostępności i bezpłatności wszystkich potrzebnych choremu leków przeciwprątkowych.

Spada liczba ofiar malarii. Dzieje się to w skutek uzyskania od donatorów prawie dwóch miliardów dolarów na finansowanie profilaktyki i leczenia choroby. W wielu krajach, permanentnie zagrożonych malarią, udało się w ciągu ostatnich lat aż o 50 proc. zmniejszyć ilość zachorowań na malarie.

Malaria jest obecnie jedną z trzech najważniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Większość przypadków malarii przypada na rejony Afryki na południe od Sahary.

W 2008 roku uznano oficjalnie dzień 25 kwietnia jako Światowy Dzień Malarii. Zastąpił on Światowy Dzień Afryki, ustanowiony przez liderów 44 państw afrykańskich, gdzie malaria występuje endemicznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum