WHO skróci spotkanie ministrów zdrowia z powodu grypy A/H1N1

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2009 12:12

W Hiszpanii liczba chorych na grypę A/H1N1 wzrosła do 88. Hiszpański resort zdrowia zapewnia, że wszyscy chorzy dobrze zareagowali na leczenie i już opuścili szpitale. Z powodu grypy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) planuje skrócić doroczne spotkanie ministrów zdrowia, zakładając, że bardziej potrzebni będą teraz w swoich krajach.

Światowa Organizacja Zdrowia prawdopodobnie skróci z powodu grypy coroczne spotkanie ministrów zdrowia. Zaplanowano je początkowo na dni 18-27 maja, jednak rzecznik WHO mówi, że zostanie skrócone do pięciu dni.

Tymczasem trzynaście krajów Azji zapowiedziało w piątek (8 maja) ścisłą współpracę w walce z wirusem nowej grypy A/H1N1, a także wspólne stworzenie rezerw leków do zwalczania ewentualnej epidemii. Decyzje zapadły na zwołanym w piątek w Bangkoku nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów zdrowia dziesięciu państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz trzech krajów regionu - Chin, Japonii i Korei Południowej.

Jak podkreślono w opublikowanej w Bangkoku deklaracji 13 krajów, tworzenie rezerw środków, potrzebnych w walce z zagrożeniem nową grypą ma zasadnicze znaczenie, ponieważ aż 90 procent światowej produkcji szczepionek i innych specjalistycznych leków zlokalizowane jest w Stanach Zjednoczonych i Europie. "Dostęp do szczepionek stanowi główny problem regionu" - podkreślono w komunikacie.

Jak do tej pory w Azji nie zanotowano ani jednego zgonu spowodowanego przez wirus.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum