WHO: pył wulkaniczny na razie nieszkodliwy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2010 14:22

Pył wulkaniczny nie ma obecnie żadnego wpływu na zdrowie - oświadczył Carlos Dora ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Chmury pyłu wulkanicznego komplikują komunikację lotniczą, ale nie są groźne dla zdrowia.

Dodał, że pył może być mniej szkodliwy niż zanieczyszczenia pochodzące z fabryk lub ze spalin.

Pył wulkaniczny znad Islandii jest nieszkodliwy dla zdrowia, gdy znajduje się w wyższych partiach atmosfery. Niebezpieczeństwo może się pojawić tylko w przypadku dwu lub trzykrotnego wzrostu zagęszczenia cząsteczek pyłu na powierzchni ziemi.

Jedynie osoby znajdujące się w pobliżu wulkanu powinny podjąć środki ostrożności, takie jak zakładanie masek ochronnych czy gogli chroniących przed pyłem, który może podrażniać oczy oraz płuca. W pozostałych częściach Europy nie jest to konieczne, gdyż chmura nie opadła na powierzchnię ziemi.

Zalecenia dla astmatyków oraz innych osób ze schorzeniami układu oddechowego i krążenia pojawią się, jeśli pył opadnie na powierzchnię ziemi - dodał Dora. Na razie pył znajduje się bardzo wysoko i możliwe, że warunki pogodowe sprawią, iż chmura zniknie nie powodując żadnych problemów zdrowotnych dla Europejczyków.

Dora podkreślił, że pył, który opadł w pobliżu wulkanu jest mniej niebezpieczny niż chmura, która unosi się nad Europą. Zawiera ona twarde cząsteczki pyłu, które ze względu na swoją małą średnicę mogą być wdychane głęboko do płuc.

Reuters odnotowuje, że przedstawiciele WHO w łagodniejszym tonie wypowiedzieli się na temat szkodliwości pyłu. W piątek (16 kwietnia) był on przez nich określany jako „bardzo niebezpieczny” dla astmatyków i osób z innymi schorzeniami układu oddechowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum