WHO: poziom 6 to nie koniec świata

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2009 12:21

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prawdopodobnie ogłosi pandemię grypy A/H1N1 - zapowiedziała dyrektor generalna WHO Margaret Chan w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu hiszpańskiego dziennika "El Pais".

Zaznaczyła jednak, że poziom 6 równoznaczny z pandemią nie oznacza, że czeka nas koniec świata. Szefowa WHO wyjaśnia, że ogłoszenie ewentualnie poziomu 6 będzie wynikało z faktu, że  wirusy grypy są nieprzewidywalne i bardzo zwodnicze. Dlatego też nie wolno dać wirusowi A/H1N1 okazji do wymieszania się z innymi wirusami i trzeba być w gotowości, zwłaszcza, że – jak twierdzi Chan - jeszcze nie nastąpiło apogeum zachorowań na południowej półkuli. Należy więc zachować ostrożność.

Chan przyznaje, że liczba zachorowań na świńską grypę wśród osób, które nie były w Meksyku jest niewielka, ale właśnie dlatego uważa, że nie ma jeszcze pełnego obrazu sytuacji.

W jej opinii jest za wcześnie, by prognozować, jaka część mieszkańców zarazi się nowym wirusem. Unia Europejska oszacowała, że spotkać to może 40 proc. ludności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum