WHO: ponad 10 tys. przypadków koronawirusa w Afryce

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 14:57

We wtorek (7 kwietnia) WHO podała, że liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Afryce wzrosła do ponad 10 000 i spowodowała ponad 500 zgonów. - Na początku trwania epidemii wirus powoli docierał do kontynentu w porównaniu z innymi częściami świata, jednak w ostatnich tygodniach infekcja gwałtownie wzrosła i nadal się rozprzestrzenia - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia.

Fot. archiwum

Pierwszy afrykański przypadek COVID-19 odnotowano w Egipcie 14 lutego. Od tego czasu łącznie 52 kraje zgłosiły, że w ich krajach odnotowuje się zakażenia z powodu koronawirusa. Początkowo zachorowania ograniczały się głównie do stolic. Obecnie znaczna liczba krajów w Afryce zgłasza przypadki w wielu prowincjach - czytamy w komunikacie nadesłanym don redakcji rynekzdrowia.pl.

- COVID-19 może nie tylko spowodować tysiące ofiar śmiertelnych, ale także wywołać dewastację gospodarczą i społeczną. Jego rozprzestrzenienie się poza główne miasta oznacza otwarcie nowego frontu w naszej walce z tym wirusem – poinformował dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Afryce.

Zaznaczył też, że obecna sytuacja wymaga zdecentralizowanych działań, które będą dostosowane do panujących w regionach sytuacji.

- Władza na szczeblu prowincji i okręgów musi zapewnić zasoby i wiedzę fachową pozwalające na lokalne reagowanie na epidemie – podkreślił dr Matshidiso Moeti.

WHO współpracuje z rządami w całej Afryce, aby dać im większe możliwości szybkiego reagowania w obszarach krytycznych reakcji, takich jak koordynacja, nadzór, testy, izolacja, zarządzanie przypadkami, śledzenie kontaktów, zapobieganie infekcjom i ich kontrola a także zwiększenie zdolności laboratoriów. Ghana, Kenia, Etiopia, Egipt, Maroko, Tunezja i Nigeria rozszerzyły już wykonywanie testów na wiele laboratoriów, co pozwoliło na zdecentralizowanie badań diagnostycznych.

Ważne są również takie elementy, jak przekazywanie ludziom dokładnych informacji, które będą promować zdrowe zachowania oraz ochrona pracowników służby zdrowia.

Dr Ahmed Al-Mandhari, dyrektor regionalnego biura WHO ds. Wschodniego regionu Morza Śródziemnego wyjaśnił, że Afryka wciąż ma możliwość ograniczenia i spowolnienia przenoszenia chorób.

- Wszystkie kraje muszą szybko przyspieszyć i zwiększyć kompleksową reakcję na pandemię, w tym wdrożyć szereg sprawdzonych środków w zakresie zdrowia publicznego i dystansu fizycznego. W ramach tego procesu państwa członkowskie powinny dążyć do skutecznej kontroli wybuchu, ale planować najgorsze - zaznaczył dr  Al-Mandhari.

I dodał. Wczesna izolacja wszystkich przypadków, w tym łagodnych, jest jednym z kluczowych środków kontroli, wraz z wczesnym wykryciem, wczesnym leczeniem i śledzeniem kontaktów.

- Terminowe i dokładne dane epidemiologiczne są jednym z najważniejszych narzędzi informowania i kierowania reakcją. Musimy chronić naszych pracowników opieki zdrowotnej i zapewnić im odpowiednie wyposażenie - znajdują się na pierwszej linii i potrzebują naszego niezachwianego wsparcia – podkreślił de Ahmed Al-Mandhari.

Wyjaśnił też, że istnieją obawy dotyczące wpływu pandemii na kraje o niestabilnym systemie opieki zdrowotnej i kraje doświadczające złożonych sytuacji kryzysowych. Społeczność międzynarodowa powinna udzielić tym krajom wsparcia technicznego i finansowego w celu zwiększenia zdolności reagowania w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się epidemii.

- Niektóre kraje w Afryce mogą nie mieć wystarczającej pojemności oddziałów intensywnej opieki, takich jak łóżka, wentylatory i przeszkolony personel. Stąd bardzo ważne jest, aby wszystkie kraje zrobiły wszystko, co w ich mocy, by zapobiec dalszemu nasileniu się tej epidemii - zaznaczył dr  Al-Mandhari.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum