WHO podejmuje walkę z wirusem Zika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2016 15:54

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powoła komitet koordynujący międzynarodowe działania, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa Zika - poinformował Reuters.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dyrektor generalna WHO Margaret Chan tłumaczyła, że według danych, którymi obecnie dysponuje organizacja zagrożenie zarażeniem wirusem Zika wzrosło do "alarmującego poziomu". Według dr Chan w związku z tym, że jest on niezwykle wysoki, konieczne jest szybkie podjęcie kroków w tej sprawie.

Wada, która objawia się mniejszym rozmiarem mózgu i głowy, powoduje opóźnienia w rozwoju, a nawet może doprowadzić do śmierci. Do tej pory zmarło z tego powodu 49 niemowląt.

Naukowcy uważają, że za mikrocefalię odpowiada wirus Zika.Rozprzestrzenia się on w Brazylii i pojawia się w innych krajach w Ameryce Południowej. Eksperci alarmują, że Zika może dotrzeć do USA i Europy. Pod znakiem zapytania staje więc letnia olimpiada w Rio de Janeiro.

Władze Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru i Jamajki radzą kobietom, aby na razie odłożyły plany powiększenia rodziny. Trwają bowiem badania nad ustaleniem związku między małogłowiem i Ziką. Prowadzone są także prace nad szczepionką na wirusa.

Wirusa roznoszą komary Aedes aegypti. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum