WHO: pochwała dla Ukrainy za walkę z grypą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 19:54

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pochwaliła Ukrainę za efektywną walkę z pandemią grypy.

Działania ukraińskiego rządu w obliczu zagrożenia przyniosły wyniki – oświadczyła we wtorek (24 listopada) w Kijowie Nata Menabde, wicedyrektor regionalnego biura WHO.

W wyniku masowych zachorowań na grypę oraz związanych z nią powikłań od końca października na Ukrainie zmarło 388 osób. Laboratoryjnie potwierdzono, że 225 zachorowań i 17 zgonów wywołał wirus pandemicznej grypy A/H1N1. Ogólna liczba chorych na grypę przekroczyła 1,6 mln.

– Ukraina jako pierwsza spośród państw wschodniej Europy spotkała się z falą pandemii grypy, a działania podjęte przez rząd pozwoliły utrzymać sytuację w ryzach i zapobiec rozprzestrzenianiu się zachorowań – powiedziała Menabde, po spotkaniu z premier Julią Tymoszenko.

Epidemia grypy na Ukrainie została ogłoszona 30 października. Tego samego dnia władze wprowadziły kwarantannę w zachodnich obwodach, gdzie było najwięcej zachorowań, oraz zamknęły na trzy tygodnie placówki oświatowe w całym kraju.

Po ogłoszeniu epidemii Tymoszenko nagrała wystąpienie telewizyjne, w którym prosiła Ukraińców, by chronili się przed grypą, nosząc ochronne maski medyczne. Było ono transmitowane przez kilka dni.

Choć w związku z epidemią maski natychmiast zniknęły z aptek, szefowa rządu zachęcała współobywateli, by szyli je sami. Apele te dały skutek: ludzi w samodzielnie wykonanych maskach z gazy można zobaczyć w Kijowie nawet dziś.

Dodatkowo o objawach zachorowania na grypę A/H1N1 informowano w telewizji. Ze specjalnych komunikatów można było się dowiedzieć, jakie są jej objawy i co robić, żeby jej uniknąć. Drukowane instrukcje o przeciwdziałaniu grypie rozwieszano także w miejscach publicznych.

W wyniku tych działań, a także w następstwie paniki, w pierwszych tygodniach epidemii ulice ukraińskich miast opustoszały. Ukraińcy powstrzymywali wirusa grypy, nie wychodząc z domów i jedząc czosnek oraz cebulę.

Eksperci WHO uprzedzili we wtorek (24 listopada), że choć liczba chorujących na Ukrainie spada, kolejnej fali zachorowań nie da się uniknąć. W trakcie spotkania z prezydentem Wiktorem Juszczenką oświadczyli, że pandemię grypy mogą powstrzymać szczepienia.

Zadeklarowali przy tym, że w najbliższym czasie w ramach pomocy humanitarnej Ukraina otrzyma od WHO 5 mln szczepionek przeciwko A/H1N1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum