WHO ostrzega przed zakażeniem wirusem MERS

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2015 15:01

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, by nie pić surowego mleka i moczu wielbłądów oraz nie spożywać niewłaściwie ugotowanego mięsa. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się MERS.

MERS, czyli bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej, u zarażonych wywołuje kaszel, gorączkę i trudności z oddychaniem. W ostatnich tygodniach zaatakował w Korei Południowej, gdzie jest siedem ofiar śmiertelnych. Od maja naliczono ok. setkę chorych, 2,5 tys. poddawanych jest kwarantannie.

Wirus początkowo wykryto u wielbłądów, z których przenosi się na ludzi. Niezwykłe zalecenie wydano w ubiegłym tygodniu w związku ze stwierdzeniem infekcji u 75-letniego mieszkańca Omanu, który "przebywał na farmie wielbłądów i miał z nimi częsty kontakt". Organizacja radzi też unikanie kontaktu ze zwierzętami, czy mycie rąk po dotknięciu wielbłąda.

W niektórych rejonach Bliskiego Wschodu praktyka picia wielbłądziego mleka nie należy do rzadkości. Mieszkańcy części Półwyspu Arabskiego wierzą, że mocz wielbłąda ma lecznicze właściwości.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum