WHO oficjalnie wie o 114 przypadkach świńskiej grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 18:42

Keijii Fukuda, wiceszef WHO podczas konferencji prasowej w Genewie poinformował, że do środy (29 kwietnia) WHO zgłoszono 114 przypadków świńskiej grypy. Choroba wystąpiła w Meksyku, USA, Kanadzie, Izraelu, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.

Zgony nastąpiły w Meksyku, poza jednym przypadkiem śmierci dziecka w amerykańskim stanie Teksas. 23-miesięczne dziecko było Meksykaninem, które przyjechało do USA na leczenie  poinformowały amerykańskie władze.

Fukuda oświadczył też, że organizacja jest bliżej podniesienia stopnia zagrożenia pandemią świńską grypy, ale na razie nie ma takiej potrzeby. Obecnie obowiązuje 4. stopień w sześciostopniowej skali. Według Fakudy WHO monitoruje sytuację.

WHO informowała, że może zdecydować się na ogłoszenie stopnia 5., gdy potwierdzi się trwałe rozprzestrzenianie się choroby między ludźmi w co najmniej dwóch krajach. Wicedyrektor organizacji wskazał, że dotąd nie wyznaczono terminu nadzwyczajnego spotkania w sprawie ewentualnego podniesienia stopnia zagrożenia.

- Teraz najważniejszą rzeczą jest, by kraje i organizacje miały czas się przygotować - dodał.

Tymczasem rzeczniczka WHO Fadela Chaib powiedziała agencji AFP, że posiedzenie dla przedyskutowania tej możliwości odbędzie się w środę wieczorem.

Keijii Fukuda podkreślił, że wirus rozprzestrzenia się na całym świecie i nie ma na razie oznak spowolnienia. Przypomniał jednocześnie, że choroba przenosi się z człowieka na człowieka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum