WHO: o 38 proc. spadła liczba ofiar malarii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 października 2011 18:11

O 38 proc. spadła w ostatniej dekadzie liczba ofiar malarii, a za kolejne 10 lat choroba ta może zostać całkowicie wyeliminowana w co trzecim dotkniętym nią kraju - poinformowali eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podczas konferencji w Seattle.

WHO: o 38 proc. spadła liczba ofiar malarii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Malarią w 108 krajach zagrożonych jest aż 3,3 mld ludzi, czyli 40 proc. światowej populacji. Jedynie w 2009 r. zmarło na nią 781 tys. - wynika z najnowszych dostępnych danych, opublikowanych przez Global Malaria Program. Większość ofiar tej choroby mieszka w Afryce.

Raport przypomina, że malarię próbowano już ostatecznie wyeliminować w niektórych regionach tropikalnych w latach 1955-1972. Dwadzieścia krajów uznano nawet za wolne od malarii, ale w następnych 30 latach ich liczba spadła do zaledwie czterech.

Z najnowszych danych wynika, że zachorowalność na malarię wyeliminowano w siedmiu krajach, w kolejnych dziesięciu liczba zakażeń zbliża się do zera, a w dziesięciu następnych państwach podjęto działania, by przestała zagrażać miejscowej ludności.

Według raportu, w Afryce w ostatnich 10 latach uratowano życie 1,1 mln ludzi dzięki zastosowaniu środków owadobójczych, wczesnej diagnostyki i bardziej skutecznego leczenia. W tym samym czasie środki przeznaczane na walkę z malarię wzrosły ze 100 mln dolarów w 2003 r. do 1,5 mld dolarów w 2010 r.

Robert Newman, dyrektor Global Malaria Program, powiedział, że świat dysponuje już metodami, dzięki którym można doprowadzić do sytuacji, że nikt już na malarię nie będzie umierał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze