WHO: nie ulegaliśmy firmom farmaceutycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2010 14:00

WHO broniła się w Radzie Europy przed zarzutem ogłoszenia pandemię grypy A/H1N1 pod naciskiem producentów szczepionek.

Podczas dziesiejszego (26 stycznia) przesłuchania przed komisją zdrowia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, specjalny doradza WHO ds. pandemii grypy Keiji Fukuda oświadczył, że oenzetowska organizacja nie była przesadnie naciskana przez koncerny farmaceutyczne i powtórzył, że eksperci proszeni o konsultacje muszą podpisać deklarację o braku konfliktu interesów.

Fukuda przekonywał, że pandemia, została formalnie ogłoszona i nie zakończyła się, a wirus A/H1N1 jest obecny na całym świecie. Dodał również, że komisja ekspertów z ośmiu najbardziej narażonych krajów, wybranych ze względu na ich indywidualne kompetencje, oceniła jednomyślnie, że spełnione zostały wszystkie kryteria potrzebne by ogłosić pandemię.

Wcześniej niemiecki epidemiolog Wolfgang Wodarg oskarżył WHO, że przesadziła w ocenie zagrożenia grypą, kwalifikując ją jako pandemię pod presją firm farmaceutycznych. Oskarżył on firmy farmaceutyczne o wykorzystanie substancji, których działanie nie było dobrze zbadane i stworzenie zagrożenia dla osób zaszczepionych.

Występujący w imieniu grupy europejskich producentów szczepionek Luc Hessel, odpierając te zarzuty zapewniał, że firmy farmaceutyczne przeprowadziły rygorystyczne badania szybko, ale z rozwagą, korzystając z najnowszych osiągnięć technicznych. Jako dowód takiego właśnie rozważnego działania podał, że na 38 milionów ludzi zaszczepionych w Europie problemy, jakie odnotowano kwalifikują się do kategorii słabych lub umiarkowanych.

Z najnowszych danych WHO wynika, że w rezultacie zarażenia wirusem grypy A/H1N1 od przełomu marca i kwietnia ubiegłego roku na całym świecie zmarło 14142 ludzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum