WHO: nawet 4 mln ludzi w tym roku może być zakażonych wirusem Zika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 12:59

Gwałtownie szerzy się zakażenie przenoszonym przez komary wirusem Zika, w tym roku może być nim zainfekowane od 3 do 4 mln ludzi - ostrzega na swej stronie internetowej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO: Gwałtownie szerzy się zakażenie przenoszonym przez komary wirusem Zika. Fot archiwum

Najwięcej zakażeń jest w Brazylii. Ocenia się, że wirus Zika zaatakował tam od 500 tys. do 1,5 mln mieszkańców. Pierwszy przypadek tej infekcji wykryto w tym kraju w maju 2015 r. Obecnie wykryto go już w 23 państwach Ameryki Południowej.

Prowadzone są intensywne prace na szczepionką chroniącą przez tym patogenem. Amerykański Instytut Zdrowia (NIH) poinformował, że trwają badania nad dwoma preparatami, z których jeden będzie testowany na ludziach prawdopodobnie pod koniec 2016 r.

Prof. Anthony Fauci z NIH poinformował, że jedna ze szczepionek bazuje na preparacie chroniącym przed wirusem Zachodniego Nilu roznoszonym na ptaki, ssaki i ludzi za pośrednictwem komarów różnych gatunków, w tym również owady o nazwie Aedes aegypti, przenoszące wirusa Zika.

Dyrektor WHO Margaret Chen zapowiedziała, że w poniedziałek 1 lutego na pierwszym posiedzeniu zbierze się w Genewie zespół ekspertów specjalnie powołany do walki z epidemią wywołaną przez wirusa Zika.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach zapowiedział natomiast, że podjęte zostaną działania, żeby podczas tegorocznej olimpiady w Brazylii chronić przed zakażeniem sportowców i kibiców. Nie podał jednak szczegółów.

Prof. Debora Diniz z uniwersytetu w Brasilii powiedziała "BBC News", że wirus Zika atakuje głównie ludzi biednych, a rząd brazylijski nie podjął dostatecznych działań, żeby zwalczać roznoszące go komary Aedes aegypti, nazywane komarami azjatyckimi lub tygrysimi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum