PAP/Rynek Zdrowia | 26-09-2011 21:09

WHO: najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w miastach azjatyckich

Miasta z największym poziomem zanieczyszczenia powietrza znajdują się w Iranie, Indiach, Pakistanie i Mongolii, a najzdrowsze powietrze jest w miastach Kanady i USA - wynika z opublikowanego w poniedziałek (26 września) raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W rankingu uwzględniono 1100 miast z 91 krajów, w tym stolice krajów i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Podstawowym kryterium była średnia roczna ilość szkodliwych cząsteczek P10 (o wielkości 10 mikromilimetrów lub mniej) zawartych w powietrzu liczona w mikrogramach na metr sześcienny.

Zgodnie z wytycznymi WHO maksymalny dopuszczalny dla zdrowia poziom zanieczyszczenia wynosi 20 mikrogramów, a obecna światowa średnia to 70.

Najczystszym powietrzem może poszczycić się Whitehouse w Kanadzie - zajęło pierwsze miejsce w rankingu z roczną średnią 3 mikrogramów. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w irańskim Ahwazie (aż 372 mikrogramy).

Pierwsze polskie miasto - Gdańsk - pojawia się w jednej trzeciej zestawienia ze średnią 18 mikrogramów, podobnie jak Belfast, Luksemburg, Monako czy Malmoe.

WHO oszacowała, że z powodu wdychania szkodliwych cząsteczek obecnych w zanieczyszczonym powietrzu umiera rocznie ponad 2 mln ludzi.

Cząsteczki P10 mogą przedostać się do płuc, a następnie do krwiobiegu, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i ostrych infekcji układu oddechowego.