WHO: na świecie umiera mniej dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2011 08:38

Liczba zgonów wśród dzieci do lat pięciu w ciągu ostatniej dekady spadła o 2,7 proc. To dwukrotnie szybsze tempo, niż na początku lat 90-tych - poinformowała w corocznym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO: na świecie umiera mniej dzieci

Zadowalający spadek odnotowano także w przypadku śmiertelności okołoporodowej kobiet (3,3 proc. w porównaniu z 2 proc. w latach 90-tych).

Według autorów raportu, wynik ten jest zasługą ogólnego zwiększenia wydatków m.in. na opiekę zdrowotną, programy szczepień i edukację społeczeństwa.

- Od 2000 roku zrobiono o wiele więcej i teraz widoczne są rezultaty. Jest to wynik działań zapobiegawczych, ale także polepszenia sytuacji społecznej i ekonomicznej - mówi Ties Boerma, dyrektor Departamentu Statystyki Zdrowotnej Światowej Organizacji Zdrowia.

Szacuje się, że wydatki na opiekę zdrowotną na jednego mieszkańca w krajach o niskim dochodzie wynoszą średnio 5,4 proc. PKB. W krajach o wysokim dochodzie wynoszą one około 11 proc. PKB (ponad 4,5 tys. dolarów).

Choć średnia oczekiwana długość życia w 2009 roku wzrosła do 68 lat (w 1990 roku wynosiła 64 lata), eksperci z WHO podkreślają, że większym problemem stały się obecnie choroby przewlekłe, przede wszystkim choroby serca, cukrzyca i nowotwory, które są przyczyną większej liczby zgonów niż wszystkie inne choroby razem wzięte.

Problem ten potęgują czynniki ryzyka związane w dużej mierze ze stylem życia społeczeństwa, przede wszystkim z otyłością i paleniem papierosów - czytamy w raporcie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum