WHO: na nową grypę zmarło dotychczas 12,8 tys. osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 19:07

Liczba zgonów obejmuje okres od marca 2009 roku - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO: na nową grypę zmarło dotychczas 12,8 tys. osób
Wirus A/H1N1 wciąż jest groźny

Na nową grypę zmarło co najmniej 12 799 ludzi, przy czym 579 osób w ciągu minionego tygodnia. W całej Europie do 3 stycznia zanotowano 2 554 zgony.

WHO podkreśla, że obecnie wirus jest najbardziej aktywny w częściach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w Afryce Północnej oraz Azji Południowej.

Organizacja precyzuje, że obecność wirusa wciąż silna jest w Polsce, Serbii, na Ukrainie i w Gruzji; zanotowano tu znaczną liczbę osób cierpiących na choroby dróg oddechowych. Nowa grypa coraz mniej występuje na północy i zachodzie Europy.

W obu Amerykach, regionie najbardziej dotkniętym wirusem, liczba zgonów spada. Do 3 stycznia zanotowano 6 880 zgonów, przy czym w ostatnim tygodniu - 210 nowych przypadków śmiertelnych.

WHO podaje, że w Afryce Północnej, zwłaszcza w Egipcie, liczba zarażeń wciąż wzrasta.

W Azji Południowej: na północy Indii, w Nepalu i na Sri Lance, zanotowano tendencję wzrostową, jeśli chodzi o choroby oddechowe, podczas gdy w Wietnamie, Laosie i Kambodży zauważono spadek liczby zarażeń w grudniu.

W Azji Południowo-Wschodniej od początku roku odnotowano już 1 165 przypadków śmiertelnych; w ostatnim tygodniu starego roku było 1 056 zgonów.

Według WHO, w Chinach, Japonii i Hongkongu, podobnie jak w Azji Środkowej liczba zarażeń spada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum