WHO: miliony starszych osób są ofiarami przemocy fizycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 15:26

Co najmniej 4 mln starszych osób z Europy co roku pada ofiarą przemocy fizycznej, 29 mln - przemocy psychicznej, a ok. 2,5 tys. ginie z rąk członków rodziny - wynika z opublikowanego w czwartek (16 czerwca) raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WHO: miliony starszych osób są ofiarami przemocy fizycznej

Rezultaty badania przedstawiono na odbywającej się w Budapeszcie europejskiej konferencji poświęconej zapobieganiu przemocy i propagowaniu bezpieczeństwa.

Po przeanalizowaniu sytuacji w 53 krajach europejskich autorzy raportu ustalili, że wobec 4 mln starszych osób stosuje się przemoc fizyczną: bicie, kopanie, oparzanie, kaleczenie lub zamykanie na długie godziny w pokojach. 29 mln to ofiary znęcania się i gróźb, a 6 mln - oszustw i kradzieży. Prawie milion starszych osób jest wykorzystywany seksualnie.

Najbardziej narażeni na przemoc są niepełnosprawni, chorzy na Alzheimera, osoby z demencją, a także starsi ludzie z ubogich środowisk.

Według szefowej WHO na Europę Zsuzsanny Jakab, sytuacja jest "bardzo poważna". - Starsi ludzie są wykorzystywani fizycznie i psychicznie w okresie życia, w którym są najbardziej bezradni - mówiła.

- Ponieważ mieszkańcy Europy są coraz starsi, konieczne jest, by władze krajów jak najszybciej rozwiązały ten problem społeczny, a publiczne systemy ochrony zdrowia zapewniły pomoc ofiarom tych nadużyć - podkreśliła Zsuzsanna Jakab.

W 2050 r. jedna trzecia ludności Europy będzie miała ponad 60 lat. Według WHO, wraz ze społeczno-ekonomicznymi zmianami struktury rodziny przemoc wobec osób starszych będzie wzrastała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum