WHO: mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2013 19:06

Mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej i coraz bardziej zdrowo - wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Mimo tego występują znaczne różnice między poszczególnymi krajami.

WHO: mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej

W sumie oczekiwana długość życia wydłużyła się od 1980 roku o 5 lat i w 2010 roku wyniosła przeciętnie 80 lat dla kobiet i 72,5 dla mężczyzn - napisała organizacja w przedstawionym we wtorek, 12 marca, w Londynie "Raporcie o Zdrowiu Europejczyków".

Jednak o ile mieszkańcy Skandynawii będą żyli znacząco dłużej, oczekiwana długość życia w krajach położonych na wschodzie Europy zmalała.

Z raportu wynika również, że 80 proc. przypadków śmierci w Europie spowodowanych jest chorobami niezakaźnymi, w tym układu krążenia, czy rakiem. Według WHO największymi czynnikami ryzyka są papierosy i nadużywanie alkoholu.

W przyszłości WHO zamierza bardziej koncentrować się na badaniu ogólnego stanu zdrowia ludności, który definiuje jako "stan doskonałego zdrowia cielesnego, psychicznego i społecznego".

Europejski oddział WHO działa w 53 krajach, w których mieszka blisko 900 mln ludzi. Granice tego obszaru są zdefiniowane znacznie szerzej niż granice UE. Należą do nich m.in. Rosja, Azerbejdżan, czy Turkmenistan.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum